TeamVIC 2021

DRESSAGE TEAM

SUB JUNIOR
  • Ruby Oliver (prelim) on Chancellor from Langwarrin Pony Club, Southern  Metropolitan Zone
  • Honor Christian (prelim) on Mason Park Paris from Hurstbridge Pony Club, Northern Metropolitan Zone
  • Charlotte Iles (prelim) on prudence Grey from Drysdale Leopold Pony Club, Barwon Zone
  • Rosemary Heagney (novice) on MR Buck Meister from Little River and District Pony Club, Barwon Zone
  • Bianca Griffiths (novice) on Hawkesbury park poetry from Tocumwal Pony Club, Northern Zone
  • Zhoe Willison (novice) onTatoka Lodge Dazzle Me from Mildura Alcheringa Pony Club, Northern Zone

RESERVE 1: Tamsyn Harvey on Naruni Park coco Chanel from Riddells Creek Pony Club, Central Zone

JUNIOR/SENIORS (as this age group in now combined)
  • Lucy Peters (medium) on Sahara storm from Leighdale Pony Club, Barwon Zone
  • Annabelle Creed  (medium) on Brookside Dakota from Wangaratta Pony Club, North Eastern Zone
  • Taleah Cameron  (medium) on Equine Affair BlackJack from Pearcedale Pony Club, Southern  Metropolitan Zone
  • Courtney Thompson (elementary) on Classic Censation from Langwarrin Pony Club, Southern  Metropolitan Zone
  • Jayde Kirkham (elementary) Thamesbournesunsprite from Macedon Pony Club, Central Zone
  • Isla Evans (elementary) on Dracmoore firestorm from Wangaratta Pony Club, North Eastern Zone
  • Hannah Junor (elementary)  on Billabong Dancer from Warragul Pony Club, West Gippsland Zone
  • Molly Lines (elementary) on Tadpole from Mansfield Pony Club, North Eastern Zone
  • Sarah Laukart (novice) on HSV Cash censation from Upper Beaconsfield Pony Club, West Gippsland Zone
  • Caitlin Griffiths (novice) on Glyndower Brea Galahad from Tocumwal Pony Club, Northern Zone
  • Lili Taylor (novice)on Oscar from Riddells Creek Pony Club, Central Zone
  • Tenaya Coyne (novice) on Kc Dior from Balnarring Pony Club, Southern  Metropolitan Zone

RESERVE 1:  Paris Fieldler on Talinaka Park Matthias from Horsham Pony Club, Midland Zone

RESERVE 2:. Alexandra Banner on Burren Dah Melrose from Woodend Pony Club, Central Zone

RESERVE 3: Keely Smith on Cooparitz from Hurstbridge Pony Club, Northern Metropolitan Zone

RESERVE 4: Joanne Heckenberg on Jirrima Yabba Dabba Doo from Kergunyah Pony Club, North Eastern Zone

EVENTING TEAM

SUB JUNIOR
  • Angus Walker on Elwick Jack from Kangaroo Ground Pony Club, Northern Metropolitan Zone
  • Bonnie Kearney on Duke of Glenbar from Lilydale & Mooroolbark Pony Club, Northern Metropolitan Zone
  • Iris Sudholz on Pixie from Horsham Pony Club, Midland Zone
  • Lily Chadd on Tallyrand On Show from Merricks Pony Club, Southern Metropolitan Zone
  • Matilda Graesser on Kahean Knight Storm from Warrnambool Pony Club, Wannon Zone
  • Marnie Jackson on Karlana Ima Koolkat from Bullengarook Pony Club, Central Zone
JUNIOR
  • Mackenzie Downing on Wildoak Rockafella from Maldon Pony Club, Midland Zone
  • Alexandra Durante on Jackie Choo from Barwon Valley Pony Club, Barwon Zone
  • Avril Charman on Annabella from Upper Beaconsfield Pony Club, West Gippsland Zone
  • Anna Sudholz on Blaze from Horsham Pony Club, Midland Zone
  • Evie Kamevaar on Caltinky Cruise from Kergunyah Pony Club, North Eastern Zone
  • Sarah Marshall on Jet from Mansfield Pony Club, North Eastern Zone

RESERVE 1: Archie Houghton on Sammy O'Reilly from Mount Duneed Pony Club, Barwon Zone

RESERVE 2: Poppy Clemence on GPH Akecheta from Pakenham Pony Club, West Gippsland Zone

SENIOR
  • Rachel Lyon on Kingfield Ricochet from Warragul Pony Club, West Gippsland Zone
  • Manon Schey on Northern Farrington from Healesville Pony Club, Northern Metropolitan Zone
  • J'Aime Mallon on ESB Golden Chuckle from Riddells Creek Pony Club, Central Zone
  • Maddy Kitto on My Friend Jack from Seville Pony Club, Northern Metropolitan Zone
  • Katelyn Thompson on Kendalee Gangster from Langwarrin Pony Club, Southern Metropolitan Zone
  • Darcy Vinycomb on Set In Stone from Williamstown Pony Club, Central Zone

RESERVE 1: Clara Galvin on Royal Star Cha Cha from Drouin Pony Club, West Gippsland Zone

RESERVE 2: Emma Sampson on Alfresco NZ from Lilydale & Mooroolbark Pony Club, Northern Metropolitan Zone

MOUNTED GAMES

TO BE ANNOUNCED!

QUIZ

SUB JUNIOR
  • Will Dodson from Kangaroo Ground Pony Club, Northern Metropolitan Zone
  • Sophie Fosnaugh from Gisborne Pony Club, Central Zone
  • Felicity Grant from Shepparton Pony Club, North Eastern Zone
  • Emily Hudak from Seville Pony Club, Northern Metropolitan Zone
JUNIOR
  • Hector Brennan from Oaklands Pony Club, Central Zone
  • Annabelle Ennis-Wert from Balnarring Pony Club, Southern Metropolitan Zone
  • Nicholas Grant from Shepparton Pony Club, North Eastern Zone
  • Chloe Leen from Drysdale/Leopold Pony Club, Barwon Zone
SENIOR
  • Kira Hetherton from Healesville Pony Club, Northern Metropolitan Zone
  • Shakaya McCrae-Wilson from Dennington Pony Club, Wannon Zone
  • Lucy Phipps from Wonthaggi Pony Club, West Gippsland Zone
  • Abigail (Abi) VanBergeijk from Healesville Pony Club, Northern Metropolitan Zone

RIDE TO TIME

JUNIOR - MAIDEN
  • Junior 1: Charlotte  Dyson  on Custom made from Macarthur Pony Club,  Wannon Zone
  • Junior 2: Tara  Murphy  Bon on Bovy Brian from Oaklands Pony Club, Central Zone

RESERVE 1: Elizabeth 'Bessie' Penhall on Smokeytown Minka  from Maryborough & District Pony Club,  Midland Zone

RESERVE 2: Seth Staley on You got me rocking from Mornington Peninsula Pony Club,  Southern Metropolitan Zone

SENIOR - MAIDEN
  • Senior 1: Emily  Bradford on Gem from Oaklands Pony Club, Central Zone
  • Senior 2: Peta  Nietvelt on Chance Taken from Swan Hill Pony Club, Northern Zone

RESERVE 1: Samantha Kelleher on Tuppal Remington from Bealiba Pony Club, Midland Zone

RESERVE 2: Shaleah Bray on Zoot Suit Riot from Bendigo Pony Club, Midland Zone

JUNIOR - OPEN
  • Junior 1: Tahlei Spratling on Ascot Party Dance from St Andrews Pony Club, Northern Metropolitan Zone
  • Junior 2: Teagan Stubbins on Lloyd Ashton from Mandurang South Pony Club, Midland Zone
SENIOR - OPEN

Senior 1: Grayson Kirk on Zoro from Benalla Pony Club, North Eastern Zone

Senior 2: Johanna Harris on Draper Evie from Kergunyah Pony Club, North Eastern Zone

RESERVE 1: Matilda Bremner on A Rizing Star from Mount Duneed Pony Club, Barwon Zone

RESERVE 2: Tracey Gorick on Callanish Emrys from Bunyip & District Pony Club, West Gippsland Zone

TETRATHLON

SUB JUNIOR (MALE)
  • Jack McKerron from Colac Pony Club, Barwon Zone
  • Oliver Homer from Macarthur Pony Club, Wannon Zone
  • Charlie Hiscock from Hamilton Pony Club, Wannon Zone
  • Colby Devlin from Drysdale/Leopold Pony Club, Barwon Zone

RESERVE 1: Finley Hiscock

SUB JUNIOR (FEMALE)
  • Matilda Mason from Hamilton Pony Club, Wannon Zone
  • Xanthe Wade from Stratford Pony Club, East Gippsland Zone
  • Sarah Stone from Shepparton Pony Club, North Eastern Zone
  • Tamsyn Harvey from Riddells Creek Pony Club, Central Zone

RESERVE 1:  Imogen Mattey from Benalla Pony Club, Midland Zone

RESERVE 2: Tessa Leen from Drysdale/Leopld Pony Club, Barwon Zone

JUNIOR (MALE)
  • Archie Houghton from Mount Duneed Pony Club, Barwon Zone
  • Lachlan Nicholls from Seville Pony Club, Northern Metropolitan Zone
  • Kian Blanchard from Charlton Pony Club, Midland Zone
  • Charles Hill from Mansfield Pony Club, North Eastern Zone

JUNIOR (FEMALE)

  • Zoe Addinsall from Dunkeld Pony Club, Barwon Zone
  • Jaelina Kiley from Bunyip Pony Club, West Gippsland Zone
  • Alana Docherty from Mount Duneed Pony Club, Barwon Zone
  • Chloe A'Herne from Bunyip Pony Club, West Gippsland Zone

RESERVE 1: Chloe Leen from Drysdale/Leopold Pony Club, Barwon Zone

RESERVE 2: Olivia Moll from Benalla Pony Club, Midland Zone

SENIOR (MALE)
  • Amos Vagg from Barwon Valley Pony Club, Barwon Zone
  • Lachlan Waddell from Benalla Pony Club, Midland Zone
  • Darcy Wade from Stratford Pony Club, East Gippsland Zone
  • Cohen Wade from Stratford Pony Club, East Gippsland Zone

SENIOR (FEMALE)

  • Priyanka Joshi from Bairnsdale Pony Club, East Gippsland Zone
  • Holly DeGaris from Meeniyan Pony Club, West Gippsland Zone
  • Tully Watt from Emu Creek Pony Club, Wannon Zone
  • Ella Trevorrow from Lilydale & Mooroolbark Pony Club, Northern Metropolitan Zone

RESERVE 1:  Isobel Pain from St Andrews Pony Club, Northern Metropolitan Zone

RESERVE 2:  Lilly Trevorrow from Lilydale & Mooroolbark Pony Club, Northern Metropolitan Zone

SHOWJUMPING

SUB JUNIOR
  • Amy Bennett on River Song from Balnarring Pony Club, Southern Metropolitan Zone
  • Bliss Vandenberg on Equineaffair Harlequin from Mentone Pony Club, Southern Metropolitan Zone
  • Georgina Pascoe on Bradley from Drysdale/Leopold Pony Club, Barwon Zone
  • Kane Radburn on Chilli from Werribee Pony Club, Central Zone
  • Matilda Mason on Rialto Rendezvous from Hamilton Pony Club, Wannon Zone
  • Xanthe Wade on Lakevale Tarwyn from Stratford Pony Club, East Gippsland Zone

RESERVE 1: Ingrid McElvaney on Everybody Tango from Mount Duneed Pony Club, Barwon Zone

JUNIOR
  • Alyssa Greening on Crikey Mick from Sale Pony Club, East Gippsland Zone
  • Annabelle Ennis-Wert on It's Overcast from Balnarring Pony Club, Southern Metropolitan Zone
  • Charli Hill on Isle Of Jarroe Valley from Moyhu Pony Club, North Eastern Zone
  • Holi Campbell on Lily in the Meadow from Bendigo Pony Club, Midland Zone
  • Isabella Lloyd on Bashboy from Dandenong Ranges Horse & Pony Club, Southern Metropolitan Zone
  • Miranda Darby on TAD from Yarrambat Pony Club, Northern Metropolitan Zone

RESERVE 1: Kian Blanchard on Ace from Charlton Pony Club, Midland Zone

RESERVE 2: Maddison Mayne on Alpha Tango Sierra from Macarthur Pony Club, Wannon Zone

SENIOR
  • Bridget Mouat on Incy Wincy Spider from Riddells Creek Pony Club, Central Zone
  • Brooke Cairns on Rastar Matisse from Mountain District Horse & Pony Club, Southern Metropolitan Zone
  • Darcy Wade on Wondaree Ruped from Stratford Pony Club, East Gippsland Zone
  • Hannah Wigg on Clifton Court Luxardo from Ararat Pony Club, Midland Zone
  • Rachel Hare on Shecky Express from Deniliquin Pony Club, Northern Zone
  • Tori Glass Bonnie Valley on Nobuck Boris from Moyhu Pony Club, North Eastern Zone

RESERVE 1:  Cohen Wade on Miss Delfyne from Stratford Pony Club, East Gippsland Zone

RESERVE 2:  Grace Perkins on Jambaroo from Stratford Pony Club, East Gippsland Zone

TeamVIC Announcement


Find us on Facebook  | Twitter


 


PONY CLUB VICTORIA
73-75 Mackie Road, MULGRAVE 3170 | P:  03 8685 8925  |  EMAIL US!

LOGIN

© 2015 - 2019 Pony Club Victoria